29 grudnia 2020
Możemy bojkotować kupowanie ubrań z tworzyw syntetycznych (np. poliester, poliamid, akryl) jako nieekologicznych, przyczyniających się do zanieczyszczenia środowiska m.in. mikroplastikiem. Możemy też rozważyć zamknięcie obiegu już wyprodukowanego plastiku, ponownie przetworzonego
18 grudnia 2020
Dla niektórych osób jedzenie mięsa, czy używanie produktów odzwierzęcych jest nie do przyjęcia. Nie akceptują niczego co wiąże się nie tylko z zabijaniem, ale też hodowlą zwierząt dla ludzkich celów.
04 grudnia 2020
Global Organic Textile Standard (GOTS) został zapoczątkowany w 2006 roku, skupiając producentów i przetwórców tekstyliów z USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Japonii. Z czasem zdobył uznanie również w innych krajach.
26 listopada 2020
Unia Europejska robi kolejny krok w kierunku przeobrażenia europejskiej gospodarki z modelu linearnego w model obiegu zamkniętego i wprowadzenia „Europejskiego Zielonego Ładu”. 25 listopada 2020 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję
20 listopada 2020
Docierają do nas z różnych stron niepokojące informacje o tym, że wyroby tekstylne mogą zawierać niebezpieczne dla zdrowia i środowiska substancje. Rozglądamy się zatem za czymś, co da nam gwarancję,

Najnowsze wpisy:

WymiarNatury

Sklep zero waste

Więcej o mnie...

Nazywam się Kinga Czarnobil. Z zawodu jestem prawnikiem. Ten blog prowadzę, aby wyjaśniać w zrozumiały sposób prawne aspekty ochrony środowiska i zachęcać do życia zero waste. 
Mam nadzieję, że każdy komu leży na sercu los naszej Planety, znajdzie tu wartościowe treści i inspiracje.

O mnie

Możemy bojkotować kupowanie ubrań z tworzyw syntetycznych (np. poliester, poliamid, akryl) jako nieekologicznych, przyczyniających się do zanieczyszczenia środowiska m.in. mikroplastikiem. Możemy też rozważyć zamknięcie obiegu już wyprodukowanego plastiku, ponownie przetworzonego i użytego w produkcji ubrań (lub innych tekstyliów).

 

Szukając produktów z recyklingu, warto zwrócić uwagę na certyfikaty potwierdzające, że w skład tkaniny wchodzą włókna z tworzyw z recyklingu. Mogą to być zarówno włókna syntetyczne jak i odzyskane włókna pochodzenia naturalnego (np. bawełna, len). Gdzie szukać informacji o certyfikacie? W pierwszej kolejności na metce. Jeśli nie jesteśmy w stanie zlokalizować na produkcie loga certyfikatu, warto o niego zapytać sprzedawcę.

 

Poniżej znajdziecie przegląd certyfikatów nadawanych tekstyliom wyprodukowanym w części lub całości z odzyskanych włókien (nie tylko syntetycznych).

 

Recycled Claim Standard – certyfikat RCS

 

Źródło: controlunion.pl

 

Organizacja Textile Exchange zarządza międzynarodowym, dobrowolnym standardem RCS. Certyfikat określa normy dla kontroli zawartości surowców wtórnych w produkcie tekstylnym oraz dla całego łańcucha dostaw. Certyfikat może zostać nadany artykułom z zawartością przynajmniej 5% tworzyw z recyklingu. Kontrolowane jest też pochodzenie surowca. Każdy etap od recyklingu i produkcji przez przetwarzanie musi spełniać określone normy, żeby produkt końcowy mógł zostać opatrzony certyfikatem. Gwarantowana jest też możliwość prześledzenia drogi, jaką przebył produkt i jego komponenty od recyklera poprzez kolejnych sprzedawców.

 

Standard wyróżnia dwa rodzaje oznakowań w zależności od stopnia zawartości włókien z recyklingu w produkcie:

- RCS 100% - w przypadku produktu zawierającego przynajmniej 95% włókien pochodzących z recyklingu,

- RCS BLENDED – dla produktów zawierających przynajmniej 5% włókien z odzysku.

 

Standard opiera się na definicji materiału z recyklingu według normy ISO 14021.

 

Global Recycled Standard – certyfikat GRS

 

Źródło: controlunion.pl

 

Standard GRS opiera się na tych samych zasadach co RCS. Jest administrowany przez tę samą organizację i stanowi potwierdzenie zawartości włókien z surowców wtórnych w produkcie tekstylnym. Różnicą są dodatkowe kryteria do spełnienia w przypadku ubiegania się o certyfikat GRS. Kryteria dotyczą wpływu procesów produkcji i przetwarzania produktów na środowisko i ludzi oraz kwestie socjalne takie jak warunki pracy i płacy w zakładach.

 

Poza tym produkt oznaczony certyfikatem GRS musi zawierać przynajmniej 20% materiału pochodzącego z recyklingu. Ocenie podlegają wszystkie etapy produkcji począwszy od procesu recyklingu, przez przetwarzanie. Gwarantowana jest możliwość prześledzenia drogi, jaką przebył produkt i jego komponenty począwszy od recyklera, a skończywszy na sprzedawcy hurtowym gotowego produktu.

 

 

Źródło:

- https://textileexchange.org/standards/recycled-claim-standard-global-recycled-standard/

Program Czyste Powietrze | wymiarnatury.pl
29 grudnia 2020

Bluzka z butelki PET? Poznaj certyfikaty dla tkanin z włóknami z recyklingu.

PODZIEL SIĘ:
Copyright © 2020-2021 Wymiar Natury

Regulamin zamawiania

Polityka Prywatności i Cookies

STRONA
kontakt@wymiarnatury.pl
KONTAKT