Ekologiczne sprzątanie

Soda oczyszczona. Soda kalcynowana. Soda kaustyczna. Różnice i sposoby zastosowania w domu.

Soda. Co kryje się pod tą popularną nazwą? Mnie kojarzy się najbardziej z sodą oczyszczoną, którą można dostać w każdym sklepie spożywczym. A jednak widząc napis soda na opakowaniu i nie doczytując drugiej części, możemy kupić nie tą substancję, o którą nam chodziło. Zastosowanie jej niezgodnie z przeznaczeniem może mieć później nieprzyjemne konsekwencje. Dlatego warto wiedzieć, którą sodę do czego możemy zastosować.

Soda oczyszczona

Właściwa nazwa sody oczyszczonej to wodorowęglan sodu (NaHCO3). Czasem mówi się też na nią potocznie – soda spożywcza. Faktycznie ta substancja jest używania powszechnie w produkcji żywności, będąc m.in. składnikiem proszków do pieczenia. Stosuje się ją także w kosmetologii, czy farmacji. Poza tym ma szerokie zastosowanie w domowych porządkach.

Uwaga – niedawno natrafiłam na produkt sprzedawany pod nazwą handlową – „soda czyszcząca”. Jako skład podano węglan sodu. W rzeczywistości jest to więc soda kalcynowana, a nie jak sugerowałaby nazwa soda oczyszczona. Warto przed zakupem dla pewności spojrzeć na skład na opakowaniu i sprawdzić z jaką substancją mamy do czynienia.

Pasta z sody oczyszczonej

Jest to wielofunkcyjny środek czyszczący, z którego chętnie korzystam na co dzień.

Przygotowanie: mieszamy w proporcjach 1:1 wodę z sodą oczyszczoną do powstania jednolitej papki.

Dobrze sprawdza się do czyszczenia z brudu i osadów różnych powierzchni: umywalki, wanny, zlewu. Ma delikatne właściwości ścierne podobnie jak mleczka czyszczące.

Doskonale nadaje się do czyszczenia fug. Wystarczy pozostawić papkę na chwilę, a następnie przetrzeć szczotką i spłukać. Oprócz zabrudzeń soda usuwa też pleśń.

Soda poradzi sobie też z przypalonymi garnkami. Nałóż pastę i pozostaw na jakiś czas, w zależności od tego jak silnie przywarło. Możesz też po prostu zostawić na całą noc.

Przypalone spody garnków i patelni oraz blachy piekarnika także można oczyszczać pastą sodową. Podobnie należy nanieść pastę na czyszczone miejsce i pozostawić na jakiś czas, a następnie szorować szczotką albo kulką uformowaną z folii aluminiowej.

Soda oczyszczona jako pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów

Soda oczyszczona pochłania zapachy. Jeśli mamy jakieś nieprzyjemnie pachnące danie w lodówce, obok ustawmy miseczkę z sodą.

Soda oczyszczona wybiela

Soda oczyszczona ma właściwości wybielające. Jeśli używasz orzechów piorących, to dodawaj sodę oczyszczoną do prania białych ubrań. Dzięki temu nie zszarzeją. Z sody można również przygotowywać własny proszek do prania. Polecam używać proszków na bazie sody oczyszczonej do jasnych ubrań, czarne i granatowe blakną.

Soda oczyszczona do udrażniania odpływów

Warto regularnie udrażniać odpływy w umywalce i zlewie. Nie widzimy tego, ale w rurach zbierają się resztki i osady, które z czasem je zatykają. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Do odpływu wsypać 100 g sody i zalać ok. 1,5 litra ciepłej wody. Pozostawić na kilka minut, a następnie dokładnie spłukać. Jak często? Staram się to robić raz w tygodniu, ale często zapominam. Jeśli robię to regularnie nie mam problemu. Gdy tylko przestaję, po jakimś czasie odpływy się zatykają i muszę sięgać po silniejsze środki.

Soda kalcynowana

Soda kalcynowana to węglan sodu (Na2CO3). Stosowany jest w przemyśle szklarskim i papierniczym. Ponad to służy do produkcji mydła i środków piorących, stąd jej potoczna nazwa – soda piorąca.

Ma właściwości zbliżone do właściwości sody oczyszczonej, ale silniejsze działanie. Poza tym w przeciwieństwie do sody oczyszczonej, nie należy jej spożywać. A podczas używania jako środek czyszczący, zalecane jest zakładanie rękawiczek ochronnych.

Soda kalcynowana do prania

Zmiękcza wodę i ma właściwości wybielające. Z tych względów jest podstawowym składnikiem w wielu przepisach na domowe środki piorące.

Soda kalcynowana do sprzątania

Soda kalcynowana może być stosowana do czyszczenia różnych powierzchni podobnie jak soda oczyszczona. Ma jednak bardziej zasadowy odczyn i działa silniej.

Soda kaustyczna

Nazywana potocznie sodą żrącą ze względu na swoje właściwości. Jest to wodorotlenek sodu (NaOH), należący do najsilniejszych zasad. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, tworząc silnie żrący ług sodowy. Dlatego też używając sody kaustycznej, należy zachować szczególne środki ostrożności – stosować rękawice ochronne, maseczkę, wentylację w pomieszczeniu.

Soda kaustyczna stosowana jest w przemyśle m.in. przy produkcji papieru, gumy, sztucznego jedwabiu.

Soda kaustyczna do udrażniania rur

Soda kaustyczna jest wykorzystywana w oczyszczaniu ścieków w procesie alkalizacji. Sprawdza się więc bardzo dobrze jako środek do udrażniania rur w domu. Dlatego też jest głównym składnikiem preparatów przeznaczonych do tego celu.

Samą sodę kaustyczną można dostać na przykład w sklepach budowlanych. Jest tańsza niż markowe środki do udrażniania rur.

Podczas stosowania jej w domu, pamiętajmy aby ściśle trzymać się instrukcji stosowania i środków bezpieczeństwa opisanych na opakowaniu. A sam środek trzymać na bardzo wysokiej półce poza zasięgiem dzieci i zwierząt.