Ekologiczny dom

Lanolina do prania. Do jakich ubrań, kiedy i jak stosować?

Lanolina to dar natury. Dokładniej rzecz biorąc, jest to wosk zwierzęcy. Wydzielina z gruczołów łojowych owiec pokrywa ich wełnę, chroniąc zwierzęta przed zmoknięciem. Po strzyżeniu wełna jest oczyszczana. Na skutek odtłuszczania wełny otrzymuje się żółtawą, lepką substancję o konsystencji wosku i specyficznym zapachu, czyli właśnie lanolinę. Ma ona bardzo wiele zastosowań, między innymi w farmacji, czy przemyśle kosmetycznym. Ja skupię się na jej używaniu w domowym praniu ubrań. Kiedy sięgnąć po lanolinę? Jak wykorzystać jej właściwości?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Które ubrania warto prać z dodatkiem lanoliny
  • W jaki sposób prać z wykorzystaniem lanoliny
  • Jakie są plusy prania z dodatkiem lanoliny
  • Na czym polega regeneracja pieluch i otulaczy wełnianych

Które ubrania warto prać z dodatkiem lanoliny

Jak już napisałam na wstępie, lanolina w naturze ma za zadanie zabezpieczać wełnę. Stąd nie trudno o wniosek, że pranie w lanolinie będzie korzystne dla naszych wełnianych ubrań, np. swetrów, sukienek, czy marynarek. Jak to robić?

W jaki sposób prać z wykorzystaniem lanoliny

Lanolinę do prania wełny w różnych postaciach (płynów, koncentratów) znajdziemy w sklepach internetowych, stacjonarnie – raczej w większych supermarketach. Lanolina często jest również składnikiem płynów do prania i płukania. Gotowy produkt z lanoliną stosujemy zgodnie z instrukcją dawkowania. Pamiętajmy też, że jeśli nasza pralka nie ma funkcji prania wełny, to najlepiej zrobimy, piorąc ubranie ręcznie z dodatkiem środka piorącego.

Jeżeli nie używamy do prania wełny detergentów z lanoliną, to warto raz na jakiś czas zafundować naszemu wełnianemu swetrowi domową płukankę z tym naturalnym woskiem. Do tego najlepiej zastosować lanolinę bezwodną, która jest do kupienia w aptekach. Przygotowujemy w misce roztwór ciepłej wody z łyżeczką lanoliny. Przed płukaniem upewnijmy się, że temperatura roztworu jest zbliżona do temperatury, w jakiej prana była odzież. Wełna „nie lubi” gwałtownych zmian temperatur. Płuczemy ubranie w roztworze. Na koniec wykonujemy krótkie płukanie samą wodą, żeby spłukać nadmiar lanoliny.

Jakie są plusy prania z dodatkiem lanoliny

Dzięki zastosowaniu lanoliny wełna staje się bardziej miękka. Wielokrotne pranie wełnianych ubrań bez dodatku lanoliny sprawi, że staną się szorstkie, a włókna stwardnieją. To przyczyni sie do szybszego zużycia odzieży. Poza tym, wełniane ubrania wyprane lub wypłukane z dodatkiem lanoliny nie elektryzują się.

Regeneracja pieluch wełnianych

Wełniane pieluchy i otulacze do pieluch cieszą się coraz większą popularnością wśród rodziców maluchów. Przemawiają za tym zarówno względy ekologii jak i ekonomia. Do momentu nocnikowania dziecko zużywa przeciętnie około 4000 – 4500 pieluch. Jedna pielucha to koszt od 50 gr za sztukę. Taka góra zużytych jednorazowych pieluch rozkłada się w środowisku latami. Na korzyść pieluchowania wielorazowego przemawiają też względy zdrowotne.

Pieluchy wełniane wymagają jednak specjalnego traktowania. To właśnie lanolina, którą pokrywa się wełnę chroni pieluchę przed przemakaniem. Jednak pod wpływem użytkowania jest jej na włóknach coraz mniej. Dlatego wełniane pieluchy wymagają raz na jakiś czas zastosowania kuracji lanolinowej, która przywróci im oczekiwane właściwości.

Kurację lanolinową pieluch przeprowadzamy z zastosowaniem lanoliny bezwodnej kosmetycznej albo farmaceutycznej. Ta druga ma lepszą jakość i zapewnia mniejsze ryzyko wystąpienia alergii. Z tym że lanolina kosmetyczna również spełnia restrykcyjne wymogi, aby można ją było stosować bezpośrednio na skórę. Dlatego wybór należy do nas.

A propos alergii, to lanolina może być czynnikiem ją wywołującym. Choć nie w takim stopniu jak kiedyś. Ulepszane są bowiem sposoby odłuszczania wełny i oczyszczania samej lanoliny, tak że zauważa się spadek liczby osób z reakcjami alergicznymi. Niemniej warto zwracać uwagę, czy u dziecka nie pojawiają się zmiany skórne.

Jak przeprowadzić regenerację wełnianych otulaczy w domu? Potrzebne będą w tym celu:

  • łyżeczka płatków mydlanych
  • łyżeczka lanoliny bezwodnej
  • wrzątek
  • litrowy słoik

W słoiku umieszczamy płatki mydlane i lanolinę, a następnie zalewamy wrzątkiem. Mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Nie powinno być żadnych grudek ani kożuszka na wierzchu. Po ostudzeniu roztworu moczymy w nim wełniaka przez 4-6 godziny. Na koniec delikatnie przepłukujemy i suszymy.

– REKLAMA –

Płyn do płukania z lanoliną o zapachu kwiatowym ZIELKO

Ten i inne naturalne produkty do prania marki ZIELKO znajdziesz w naszym sklepie