Slow fashion

Tekstylia a dobrostan zwierząt. Certyfikaty cruelty free – przegląd.

Dla niektórych osób jedzenie mięsa, czy używanie produktów odzwierzęcych jest nie do przyjęcia. Nie akceptują niczego co wiąże się nie tylko z zabijaniem, ale też hodowlą zwierząt dla ludzkich celów. Z drugiej strony jest też wiele osób, które nie chcą albo nie mogą zrezygnować z takich produktów całkowicie, a jednak dobro zwierząt leży im na sercu i sprzeciwiają się ich niehumanitarnemu traktowaniu.

Takie artykuły jak kurtki, płaszcze, śpiwory, kołdry wypchane puchem i pierzem, czy wełniane swetry, czapki i rękawiczki są atrakcyjne dla tych, którzy po prostu bardziej doceniają naturalne rozwiązania w swoich szafach i domach. Pod względem pozyskania surowca (wełna, puch) i przetwarzania naturalne tekstylia są bardziej ekologiczne niż syntetyczne (potwierdza to wiele badań). Mają też wiele innych zalet, które stawiają je wyżej w porównaniu z syntetykami – „oddychają”, doskonale absorbują wilgoć, nie wywołują podrażnień.

Jak pogodzić dobrostan zwierząt z chęcią posiadania naturalnych produktów pochodzenia zwierzęcego? Ja widzę dwie opcje. Pierwsza, to kupowanie z drugiej ręki. Im dłużej takie rzeczy są w użyciu, tym mniej surowca potrzeba na wytworzenie nowych i tym lepiej dla środowiska. Druga, to kupowanie produktów – jeśli wybieramy nowe – z certyfikatami. Poniżej znajdziecie zestawienie standardów dla tekstyliów pochodzenia zwierzęcego, które wśród kryteriów mają humanitarne traktowanie zwierząt i inne kwestie środowiskowe.

Responsible Down Standard – certyfikat RDS

Źródło: textileexchange.org

To międzynarodowy standard dla puchu i pierza. Możemy znaleźć zimowe kurtki i płaszcze oraz śpiwory z certyfikowanym puchem. Normy opracowuje międzynarodowa organizacja non profit Textile Exchange. Certyfikat potwierdza, że puch i pierze pochodzą od kaczek i gęsi, których nie narażono na niepotrzebne cierpienie. Puch i pierze nie zostały pozyskane od żywych zwierząt. Zwierzęta nie były karmione siłą. Zapewniono im dobrostan od wylęgu do uboju. Logo RDS mogą posiadać tylko produkty zawierające 100% certyfikowanego puchu i pierza. Procedurę certyfikacyjną i audyty potwierdzające stosowanie się do standardów przeprowadza się u hodowców, producentów i dostawców.

Responsible Wool Standard – certyfikat RWS

Źródło: textileexchange.org

Organizacja będąca twórcą standardu RDS – Textile Exchange, jest także odpowiedzialna za opracowanie standardu dla wełny. Końcowy produkt może być etykietowany logo RWS, gdy wszyscy biorący udział w łańcuchu dostaw przeszli pomyślnie proces certyfikacji: hodowcy, dostawcy, kończąc na producencie odzieży bądź marce odzieżowej. Certyfikat RWS nadaje się wełnie po tym jak hodowca spełni wymogi dotyczące dobrostanu zwierząt, odpowiedzialnej gospodarki gruntem i kwestii społecznych. Owce muszą być traktowane w taki sposób, aby nie były narażone na głód i pragnienie, dyskomfort, ból, zranienia, choroby, strach i stres oraz aby miały możliwość naturalnego zachowania. Tylko produkty zawierające 100% certyfikowanej wełny mogą być oznaczone logiem RWS. Standard obejmuje także nowoczesne metody zarządzania gospodarstwem z uwzględnieniem ochrony gleby, bioróżnorodności i rodzimych gatunków fauny i flory.

Responsible Mohair Standard – certyfikat RMS

Źródło: textileexchange.org

Textile Exchange wprowadziło również międzynarodowy standard dla moheru, czyli surowca pozyskiwanego od kóz angorskich, podobnie jak wełna od owiec. Końcowy produkt może być etykietowany logo RMS, gdy hodowcy, dostawcy, producent odzieży bądź marka odzieżowa pomyślnie przeszli proces kontroli i certyfikacji. Certyfikat RMS nadaje się moherowi, gdy hodowca spełni określone przez Organizację kryteria dla trzech obszarów: dobrostan zwierząt, zarządzanie gruntem i standardy społeczne. Kozy muszą być traktowane w taki sposób, aby nie były narażone na głód i pragnienie, dyskomfort, ból, zranienia, choroby, strach i stres oraz aby miały możliwość naturalnego zachowania. Tylko produkty zawierające 100% certyfikowanego moheru mogą być oznaczone logiem RMS. Standard obejmuje nowoczesne metody zarządzania gospodarstwem z uwzględnieniem ochrony gleby, bioróżnorodności i miejscowych gatunków.

Global Traceable Down Standard

Źródło: nsf.org

Certyfikat przyznawany przez międzynarodową organizację certyfikacyjną NSF International. Global TDS podobnie jak RDS dotyczy puchu i pierza. Surowiec musi pochodzić z odpowiedzialnych hodowli, gdzie zapewnia się ptakom dobrostan i nie czyni im się niepotrzebnej krzywdy. Ptaki nie mogą być zmuszane są do przyjmowania pokarmu ani oskubywane żywcem. W gospodarstwach dokonywane są audyty, podczas których weryfikowane są warunki hodowli. Standard zapewnia też możliwość prześledzenia drogi, jaką przeszedł puch i pierze od farmy przez procesy przetwarzania w fabrykach po transport i dostawę. Certyfikowany puch i pierze są oznakowane i muszą być oddzielone od surowca nie sygnowanego. Tym certyfikatem oznacza swoje artykuły rozpoznawalna u nas marka odzieży sportowej i turystycznej – Patagonia.

Źródła:

– https://textileexchange.org/standards/responsible-down/

– https://textileexchange.org/standards/responsible-wool/

https://textileexchange.org/standards/responsible-mohair/

https://www.nsf.org/knowledge-library/sustainable-down-certifications